Rekonštrukcia izby v rodinnom dome: znížený sadorkartónový strop

V rodinnom dome sme realizovali rekonštrukciu izby mladej tínedžerky, ktorá túžila po modernejšej miestnosti s kvalitným osvetlením. Vzhľadom na stav bolo potrebné prerobiť nielen samotný strop, ale upraviť aj elektrické vedenie, aby zodpovedalo požiadavkám na jeho zamýšľané používanie v budúcnosti. Miestnosť je obdĺžnikového tvaru s výrazným výklenkom pri dverách naproti menšiemu oknu. Výklenok sa bude využívať ako oddelený šatník, a preto bolo potrebné do neho osadiť samostatne ovládané svietidlo. Zvyšok miestnosti má slúžiť ako detská izba využívaná aj na robenie domácich úloh. To všetko kladie nároky na výkonné osvetlenie. Pritom pre vytvorenia príjemnej atmosféry musí byť možné svetlo stlmiť.

Po dohode sme v miestnosti vzhľadom na jej menšie rozmery vytvorili jednoduchý sadrokartónový strop. Keďže svetlá výška izby už pred jej rekonštrukciou bola relatívne nízka, bolo potrebné znížiť strop len o toľko, koľko je technologicky nevyhnutné. Zníženie však vždy ovplyvňuje aj rovnosť pôvodného stropu, takže sme nakoniec strop znižovali asi o 8 centimetrov. Na druhej strane malé zníženie stropu kladie špecifické nároky na správne zvolený druh osvetlenia.

V tomto prípade sme sa s ohľadom na požiadavky rozhodli pre rozdelenie LED osvetlenia do troch samostatne ovládaných svetelných zón. Tiež sme pre potreby tejto inštalácie vytvorili nové svietidlo, ktoré sme neskôr nazvali LED svietiaca lišta EasyLED-SDK. Viac sa o nej dozviete v samostatnom článku neskôr. Ako už bolo spomínané, časť miestnosti (výklenok) sa bude využívať ako šatník. Do neho sme zabudovali jedno z nových lineárnych LED svietidiel ovládané samostatným vypínačom. Ďalšie tri svietidlá EasyLED-SDK sme umiestnili do centrálnej časti miestnosti v samostatnej svetelnej zóne s možnosťou stmievania. Po oboch stranách každej LED svietiacej lišty sme sa rozhodli inštalovať malé bodové svietidlo s LED žiarovkou. Je možné ich ponechať zapnuté samostatne pre vytvorenie intímnejšej večernej atmosféry.

Po inštalácii nosnej konštrukcie, pripevnení všetkých sadrokartónových dosiek a dôkladnom pretmelení sme vyrezali otvory pre LED svietidlá. Dlhé zápustné LED svietiace lišty majú osobitné nároky na konštrukciu ako i úpravu otvorov pre ich zapustenie. Inak môže prísť k vydúvaniu a iným rušivým vplyvom, ktoré zákazník rozhodne neocení. Je dôležité uvažovať o voľbe osvetlenia ešte pred stavbou sadrokartónových stropov a zvolený typ svietidiel zohľadniť pri postupe výstavby. I to je jeden z dôvodov, prečo dodávame komplexnú službu od návrhu a stavby konštrukcií až po inštaláciu svietidiel. Znižuje sa tým riziko, že nedostatočná komunikácia medzi dodávateľmi bude mať dopad na konečný výsledok a vy budete musieť robiť kompromisy.

Po vymaľovaní nového stropu a osadení na mieru vyrobených LED svietidiel sme celú inštaláciu otestovali, vypratali prebytočný odpad a odovzdali miestnosť do užívania.

Posúďte, ako sa nám rekonštrukcia podarila. Porovnajte si stav pred a po.

 

 

Zaujala vás táto rekonštrukcia?

Máte záujem o vytvorenie sadrokartónového stropu a LED osvetlenia do vašich miestností? Chceli by ste sa spýtať na možnosti , aké vám môžeme ponúknuť? Napíšte nám prostredníctvom dole uvedeného formulára. S radosťou vám pomôžeme.

  Meno Priezvisko *

  E-mail *

  Telefón

  Opíšte kód z obrázka nižšie
    captcha

  Vaša otázka/návrh *

  * povinné polia
  Odoslaním svojich osobných údajov prostredníctvom tohto formulára súhlasíte s ich spracovaním pre účely odpovede na vašu otázku a ich uchovaním pre ďalšiu komunikáciu.

   

  Napísať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *