Často kladené otázky

otaznikyPravidelne vyhodnocujeme, aké otázky nám kladiete, a tie najčastejšie sa opakujúce alebo také, ktoré by mohli zaujímať aj iných návštevníkov a zákazníkov, spracovávame do tohto článku. Otázky pre lepšiu orientáciu triedime do samostatných oblastí. V zozname môžete vyhľadávať (väčšina internetových prehliadačov umožňuje vyvolať vyhľadávanie na zobrazenej stránke pomocou kombinácie kláves Ctrl+F).

LED SVIETIDLÁ, LED ŽIAROVKY

Ak chcem použiť LED osvetlenie do sadrokartónového podhľadu, je lepšie použiť LED žiarovky v klasickom svietidle pre „halogénky“ alebo celé LED svietidlá?
To je individuálne a každé riešenie má svoje pre a proti. Riešenie s LED žiarovkami má výhodu v tom, že LED žiarovku je možné ľahko vymeniť. Nevýhodou môže byť vzhľad svietidla, v ktorom sú LED čipy viditeľné, čo nie každému zákazníkovi vyhovuje. Taktiež výkon LED žiaroviek býva obmedzený, obzvlášť ak hovoríme o LED žiarovkách, ktoré sa používajú v zápustných svietidlách do sadrokartónu.
Naproti tomu zápustné LED svietidlá do sadrokartónov sa vyrábajú v rôznych veľkostiach aj výkonoch a často na nich nie sú ledky priamo viditeľné. V rámci servisu Vám napájací zdroj vymeníme kus za kus. Výmena lediek v LED svietidle je náročnejšia a vyžaduje si servis u dodávateľa resp. u nás ako predajcu. Aj tu je vhodné poradiť sa s odborníkom.

Je súčasťou LED svietidiel aj napájací zdroj?
To záleží na type LED svietidla. Napríklad LED svietidlá z našej ponuky na stránke LED-Svietidlo.sk obsahujú napájacie zdroje v cene dodávky. Odporúčame používať dodané napájacie zdroje ku svietidlám a nemeniť ich za akékoľvek alternatívne. V prípade použitia iného napájacieho zdroja, než ktorý bol k LED svietidlu dodaný, nemôžeme uznať prípadnú reklamáciu.

Je výhodnejšie používať LED žiarovky s pracovným napätím AC240V alebo DC12V?
Obe alternatívy sú možné. Záleží na okolnostiach. Výrazne viac sa predávajú rôzne alternatívy LED žiaroviek s pracovným napätím AC240V najmä vďaka jednoduchosti inštalácie a nárokom na elektrické rozvody (sú identické s klasickými svietidlami s halogénovými žiarovkami). Na druhej strane LED žiarovky s pracovným napätím DC12V je možné ľahšie diaľkovo stmievať, a to často aj s využitím bežného LED stmievača. Znovu platí, že je dobré sa poradiť s odborníkom. Ak máte otázku, neváhajte sa obrátiť na nás a napíšte nám prostredníctvom elektronického formulára.

Je možné LED svietidlá aj stmievať?
Záleží od modelu. V prípade našich LED svietidiel zvyčajne postačí vymeniť bežný „nestmievateľný“ napájací zdroj za „stmievateľný“. Trochu zložitejšie je to už so zakúpením vhodného stmievača. Odporúčame sa v tomto smere poradiť pred samotným nákupom, aby ste sa nevystavili riziku, že si zakúpite drahšie „stmievateľné“ LED svietidlá a budete mať problém zohnať vhodný stmievač. Neváhajte sa na nás obrátiť a napíšte nám prostredníctvom elektronického formulára, ak potrebujete riešiť tento problém.

LED PÁSY

Ako je to s krytím LED pásov? Aký pás mám použiť?
Stupeň ochrany krytom, ľudovo povedané krytie, hovorí o tom, do akej miery je zariadenie chránené voči kontaktu s vodou alebo prachom. Udáva sa vo formáte IPxy, kde „x“ a „y“ sú stupne ochrany. Viac teoretických informácií nájdete napríklad na Wikipedii.
Z praktického hľadiska sa najčastejšie stretnete s LED pásmi s tromi základnými stupňami ochrany krytom:
IP20 – LED pásy bez krytia (tj. bez ochrany voči prachu a vode)
IP65 – v podstate vodeodolné a prachuodolné LED pásy, na ktorých je povrchová vrstva z epoxidovej živice, polyuretánu alebo silikónu chrániaca vrchnú časť LED pásu pred vodou a prachom (niekedy sú označované aj ako IP54, čo je spôsobené benevolenciou pri označovaní zo strany výrobcov, ktorých väčšina sídli v Číne)
IP68 – LED pásy uzatvorené zvyčajne v silikónovej tube vyplnenej priehľadným silikónom. Tieto LED pásy sú úplne vodotesné a používajú sa zvyčajne priamo do vody.Rozhodnutie o tom, aké použiť LED pásy, je veľmi individuálne a vyžaduje si zváženie špecifických podmienok inštalácie a určité skúsenosti zo strany toho, kto riešenie navrhuje. Rozhodujete sa medzi potrebou chrániť LED pás pred vodou či prachom a potrebou dobre ho chladiť. Teplo a nemožnosť kvalitného chladenia je pre LED pásy veľkým nepriateľom. Aj kvalitné LED pásy môžu stratiť relatívne rýchlo svoj svetelný tok, ak nie sú dostatočne chladené a ich životnosť sa môže radikálne skrátiť.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak máte možnosť použiť LED pásy bez krytia, je to vždy lepšie ako LED pásy s vysokým krytím. Odporúčame poradiť sa s niekým, kto má naozaj skúsenosti s prácou s LED pásmi. Ak máte záujem, neváhajte sa obrátiť na nás a zašlite nám svoju otázku prostredníctvom elektronického formulára.

Dajú sa LED pásy použiť aj bez hliníkových profilov?
V podstate dajú. Požiadavky inštalácie vždy závisia od toho, ako bude LED osvetlenie využívané a v akých podmienkach. Ak chcete použiť len krátky LED pás s nízkym výkonom na výnimočné krátkodobé svietenie (rádovo v minútach), je možné použiť aj LED pás bez hliníkového profilu. My však celkom určite odporúčame hliníkové profily využiť všade, kde je to čo i len trochu možné. Kvalitné chladenie je jedným zo základov dlhej životnosti LED pásov. U nás dokonca poskytujeme záruku na LED pásy len v prípade, že je zabezpečené ich kvalitné chladenie pomocou hliníkových profilov alebo iného vhodného kovového podkladu.

Musím LED pásy deliť len na miestach, kde je to vyznačené, alebo je možné strihať LED pás aj na iných miestach?
LED diódy sú na LED pásoch umiestnené zvyčajne v segmentoch po 3, 5 alebo 6 ledkách, prípadne inak. Jednotlivé segmenty sú zapojené paralelne a je teda možné ich strihať na miestach, kde sa segmenty spájajú. To zároveň umožňuje napájací zdroj pripojiť na LED pás na oboch jeho koncoch (vždy len jeden zdroj, nie viac). Toto sa odporúča najmä v prípade, že na napájací zdroj pripájate dlhší LED pás, pretože potom LED pás svieti rovnomernejšie (začiatok a koniec LED pásu svietia podobnou intenzitou).

V samotných segmentoch sú však LED diódy zapojené v sérii a prerušením vedenia medzi nimi dôjde k tomu, že prestanú svietiť všetky ledky v segmente. Z toho vyplýva, že LED pás nie je možné strihať na iných miestach, než je vyznačené.
V prípade, že potrebujete inú dĺžku LED pásu, než ako Vám umožňuje dĺžka segmentov zvoleného LED pásu, zvážte radšej použitie iného LED pásu s odlišnou dĺžkou segmentov.

Aký je rozdiel medzi LED pásom 12V a 24V? Ktorý dáva viac svetla?
Toto je bežná otázka, s ktorou sa stretávame. Avšak vo svojej podstate nie je správna. Výška prevádzkového napätia LED pásu nehovorí sama o sebe o jeho výkone. Pre 24-voltové LED pásy sa obvykle rozhodujeme vtedy, ak chceme napájať dlhšie úseky LED pásov a LED pásy s vyšším výkonom. Výhodou LED pásov s napätím 24V je, že pri rovnakej dĺžke a výkone prechádza týmto LED pásom len asi polovica elektrického prúdu v porovnaní s 12-voltovým LED pásom. Vďaka tomu by sa mal LED pás menej zahrievať a tiež by mal svietiť rovnomernejšie (tj. na koncoch aj v strede by mal svietiť podobne, čo v prípade LED pásu 12V s veľkou dĺžkou nemusí platiť). Otázka teda neznie, ktorý LED pás dáva viac svetla, ale čo je pre konkrétne použitie lepšie.
My naše najvýkonnejšie LED pásy dodávame takmer výlučne s napätím 24V práve z dôvodov popísaných vyššie.

Ako mám postupovať, ak chcem zapojiť dlhý LED pás?
Predovšetkým zvážte, či je možné LED pás ponechať rozdelený na jednotlivé úseky. Najčastejšie sa LED pásy predávajú v 5-metrových úsekoch navinutých na kotúčoch. Vždy, keď je to možné, zachovajte tieto dĺžky a napájajte LED pásy prívodnou kabelážou s dostatočným priemerom. Ak to nie je možné, poraďte sa s odborníkom, ktorý má skúsenosti s LED pásmi a ich inštaláciou. Ak máte záujem, neváhajte sa obrátiť na nás a zašlite nám svoju otázku prostredníctvom elektronického formulára.

Umožňujú viacfarebné RGB pásy aj svietenie s farbou studená resp. teplá biela?
Farba svetla, akou RGB pás svieti, je daná použitým RGB diaľkovým ovládačom. RGB ovládače z našej ponuky umožňujú svietiť farbou studená biela aj teplá biela a niektoré dokonca umožňujú nastaviť si vlastnú farbu a intenzitu osvetlenia a uložiť ju do pamäte ovládača. Ak máte otázky ohľadne možností ovládačov pre LED pásy, preštudujte si kategóriu Ovládače a stmievače v našom internetovom obchode LED-Svietidlo.sk alebo nám zašlite svoju otázku prostredníctvom elektronického formulára.

POSKYTOVANIE SLUŽIEB

Viete mi bezplatne spracovať návrh a cenovú kalkuláciu?
Áno. Je celkom bežné, že naším zákazníkom pripravujeme návrhy a cenové ponuky na LED osvetlenie. Ak sa jedná o jednoduchšie riešenie, zvyčajne spracovávame návrh riešenia bezplatne ako súčasť cenovej ponuky. V prípade zložitejších riešení alebo riešení so špecifickými požiadavkami si účtujeme za spracovanie návrhu poplatok vo výške do 10% z ceny predpokladanej dodávky.

Nemám skúsenosti s letovaním. Čo ak potrebujem pripevniť na LED pásy prívodné káble?
Toto je jedna z našich najčastejších služieb. V prípade záujmu Vám upravíme LED pásy na mieru, tj. nastriháme ich podľa Vašich požiadaviek (a uzavrieme, ak sa jedná o LED pásy s vyšším krytím, napr. IP65 alebo IP68) a tiež Vám na ne pripevníme prívodné alebo prepájacie káble. Zvyčajne si vopred telefonicky potvrdíme, ako má byť kabeláž upravená, a následne LED pásy upravíme. Služba je platená, viď. kategóriu Služby na stránkach LED-Svietidlo.sk. Výhoda je, že ak upravíme LED pás my, získavate záruku aj na poskytnutú úpravu a znižujete tak riziko, že si pri realizácii tovar sami poškodíte alebo ho poškodí Váš elektroinštalatér. V takom prípade Vám totiž nemôže byť uznaná reklamácia tovaru.

Nemám pílu a nechcem rezať hliníkové profily ručne.
Nevadí. Aj hliníkové profily Vám upravíme podľa potreby. Treba si však uvedomiť, že najdlhšie hliníkové profily v našej ponuke majú 2 metre. To znamená, že všetky dlhšie profily Vám musíme zaslať rozdelené na časti nie dlhšie ako 2 metre. Ak je to treba, robíme aj šikmé rezy (obvykle pod uhlom 45°). Služby sú platené, viď. kategóriu Služby na stránkach LED-Svietidlo.sk.

Prídete mi nainštalovať LED osvetlenie, ktoré si u Vás zakúpim?
Zvyčajne zákazníkom tovar pripravíme tak, aby inštalácia prebehla čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Samotnú inštaláciu však realizujú naši obchodní partneri. Svojho elektroinštalatéra si môžete vybrať na stránke Hľadáte elektroinštalatéra?. Zvýraznili sme na nej tých elektroinštalatérov, s ktorých poznáme lepšie a ktorí u nás pravidelne nakupujú. Vieme sa tak zaručiť za kvalitu tovaru a zvyčajne aj za dobrý prístup. (elektroinštalatéri pracujú ako partneri na vlastné meno, nemôžeme za nich preberať žiadnu zodpovednosť)
Samozrejme, v osobitných prípadoch, najmä pri väčších a komplikovanejších projektoch, vieme zariadiť inštaláciu individuálne aj sami.

ADMINISTRATÍVA, LEGISLATÍVA

Aká dlhá je záručná doba na Váš tovar a služby?
Obvyklá záručná doba je 24 mesiacov. V prípade tovaru, ktorý sa predáva ako použitý (tzv. bazár) je to 6 mesiacov. Takýto tovar sa u nás predáva len výnimočne. Záruka nezakladá právo spotrebiteľa na bezplatnú výmenu tovaru za nový, resp. na vrátenie peňazí. Spôsob vybavenia reklamácie stanovuje zákon.

Môžem tovar v nejakej lehote od nákupu vrátiť?
Každý spotrebiteľ má právo vrátiť tovar do 14 dní odo dňa, kedy mu bol tovar doručený. V prípade, že chce spotrebiteľ tovar vrátiť, je povinný vrátiť ho kompletný, nepoškodený, v nezničenom pôvodnom obale a samozrejme spolu s daňovým dokladom dokazujúcim, že bol tovar u nás zakúpený (zašlite kópiu alebo si kópiu urobte). Peniaze sú spotrebiteľovi vrátené bezodkladne, obvykle v priebehu pár dní na jeho bankový účet (treba nám poslať číslo bankového účtu spolu s tovarom alebo prostredníctvom e-mailu).

Ako postupovať pri reklamácii tovaru?
Ak nastane takáto situácia, môžete pripraviť písomné oznámenie o tom, že reklamujete tovar. Do oznámenia uveďte názov tovaru, množstvo, Vaše meno a adresu, číslo objednávky a číslo faktúry (obe sa nachádzajú na faktúre), popis závady, dátum podania reklamácie a Váš podpis. List spolu s reklamovaným tovarom zašlite k nám.
Druhá a jednoduchšia možnosť je vyplniť tento reklamačný formulár. Následne k nám zašlite reklamovaný tovar na našu adresu.
Bežne reklamácie vybavujeme veľmi rýchlo. V osobitných prípadoch sa môže stať, že je potrebné napr. tovar na výmenu objednať u dodávateľa. To môže trvať niekedy aj viac týždňov. V týchto prípadoch sa so zákazníkom vždy vopred dohodneme na postupe a zákazník je priebežne informovaný o postupe reklamácie.

Je možné Vás navštíviť priamo na Vašej adrese a nakúpiť tovar osobne?
Samozrejme. Napriek tomu, že sme internetový obchod, na adrese nášho sídla máme sklad, kde je možné tovar osobne prevziaťť a zaplatiť v hotovosti. Na stránke Kontakt nájdete otváracie hodiny aj informáciu o tom, ako sa k nám dostanete. Odporúčame vždy vopred zavolať, aby sa náhodou nestalo, že sme v okamihu Vašej návštevy všetci mimo sídla. Vyhnete sa tak zbytočným stratám času.

Kde nájdem obchodné podmienky platné pre nákup u Vás?
Aktuálne Všeobecné obchodné podmienky, dodacie a platobné podmienky a tiež reklamačný poriadok nájdete priamo na stránkach nášho internetového obchodu LED-Svietidlo.sk. Už zakrátko však budete mať možnosť nájsť tieto dokumenty aj na tejto stránke.

Nenašli ste odpovede na Vaše otázky? Nevadí. Rubriku často kladené otázky pravidelne revidujeme a dopĺňame. Ak potrebujete odpoveď na otázku, ktorá Vás zaujíma, napíšte nám a my Vám radi odpovieme.

Meno Priezvisko *

E-mail *

Telefón

Vaša otázka/návrh *


Opíšte kód z obrázka nižšie


captcha* povinné polia