Porovnali sme inštaláciu LED svietiacich líšt ClickLED s tradičnou inštaláciou LED pásov

podhlad-01Aby sme v praxi overili výhody nových LED svietiacich líšt ClickLED, pripravili sme pre Vás test, pri ktorom sme porovnali tradičný postup inštalácie LED pásov do sadrokartónového podhľadu a inštaláciu s využitím líšt ClickLED. Inštalovali sme LED osvetlenie do podhľadu v tvare „U“.

Pre obe inštalácie sme už mali vopred nainštalovaný napájací zdroj a prívodné kábliky z výstupu napájacieho zdroja boli privedené do podhľadu. Tento bod je totožný pre oba postupy inštalácie (LED pásy aj LED svietiace lišty ClickLED).

 

Tradičný postup inštalácie LED pásov

K inštalácii je potrebné množstvo náradia a komponent budúceho LED osvetlenia: LED pásy, hliníkové profily, káble, atď. K obrázkom z inštalácie sme pridali časové značky zobrazujúce dobu inštalácie v jednotlivých etapách.

tradicna-02

Najskôr je potrebné nastrihať LED pás a nalepiť jednotlivé úseky LED pásu na upravené hliníkové profily. Je to riziková operácia, pri ktorej je dôležité neurobiť chybu pri meraní dĺžok profilov či úsekov LED pásov. Každá chyba môže znamenať komplikácie v ďalšom postupe.

tradicna-03

V ďalšom kroku je dôležité naletovať na LED pásy prepájacie kábliky. Prepájacie kábliky musia byť pripravené ešte pred samotným vložením hliníkových profilov do sadrokartónového podhľadu. Pri profiloch ležiacich vedľa seba v rohoch podhľadu treba naletovať kábliky len na jeden z LED pásov. Druhý treba naletovať až v podhľade, inak si môžete značne sťažiť vykladanie profilov do podhľadu s rizikom poškodenia LED pásov a strhnutia naletovaných spojov. Operácia si vyžaduje veľkú zručnosť, aby neprišlo k fatálnemu poškodeniu LED pásov a tým aj výraznému oddialeniu termínu dokončenia inštalácie z dôvodu nedostatku materiálu.

tradicna-04

Následne treba hliníkové profily s nalepenými LED pásmi a naletovanými prepájacími káblikmi vyložiť na ich miesto do podhľadu. V našom prípade sa jednalo o jednoduchú operáciu, ale v prípade dlhých hrán sadrokartónových podhľadov môže byť potrebné najskôr vyložiť viaceré profily za sebou a LED pásy na ne nalepiť až v podhľade. Takáto operácia už je veľmi náročná na zručnosť a čas.

tradicna-05

Teraz prichádza najnáročnejšia operácia tradičnej inštalácie: Letovanie prepájacích káblikov na LED pásy priamo v sadrokartónovom podhľade. Operácia je mimoriadne náročná na presnosť, ale je aj fyzicky namáhavá, nakoľko sa jedná o prácu so zdvihnutými rukami vo výške, často stojac na rebríku. Tu hrozí nielen riziko poškodenia LED pásov, ale aj nebezpečenstvo pracovného úrazu pri páde. Zvlášť komplikovaná je táto operácia pri RGB LED pásoch, pretože tie nedávajú žiadny priestor na omyl pri letovaní kontaktov (4 kontakty na ploche s dĺžkou 10 mm).

tradicna-06

Po naletovaní kontaktov je potrebné už len pripojiť celé zariadenie na prívodné kábliky predtým zapojeného napájacieho zdroja. Po tomto kroku je LED osvetlenie v sadrokartónovom podhľade hotové.

tradicna-07

Inštalácia relatívne jednoduchého LED osvetlenia tradičným postupom s využitím LED pásov trvala nášmu pracovníkovi, špecialistovi na montáž a prácu s LED pásmi s viacročnou praxou v práci s LED osvetlením, bezmála 30 minút. Môžeme sa len domnievať, koľko môže trvať osobe, ktorá nepracuje s LED pásmi každý deň tak ako náš špecialista.

 

Nový postup inštalácie s využitím LED svietiacich líšt ClickLED

K inštalácii novým postupom nepotrebujeme takmer žiadne nástroje a ako materiál nám zväčša postačia len zakúpené LED svietiace lišty ClickLED, prepájacie a prívodné kábliky.

clickled-02

Prvým krokom inštalácie je rozloženie LED svietiacich líšt ClickLED do priestoru v sadrokartónovom podhľade a ich následné vzájomné prepojenie pomocou konektorov, ktoré sú na nich predinštalované.

clickled-03

Jedná sa o veľmi jednoduchú operáciu, ku ktorej nepotrebujete žiadne náradie. Treba len dávať pozor, aby neprišlo k vylomeniu predinštalovaných konektorov pri nešetrnom zaobchádzaní s lištami. Operácia si vyžaduje iba pár desiatok sekúnd.

clickled-04

Následne treba prepojiť LED svietiace lišty ClickLED v rohoch podhľadu, tj. na miestach, kde sa stretajú doteraz neprepojené lišty zvierajúce iný než priamy uhol. K tomuto účelu sa používajú tzv. prepájacie kábliky. Pri ich inštalácii si treba opäť počínať opatrne, aby neprišlo k vylomeniu predinštalovaných konektorov. Po prepojení je nutné kábliky opatrne uložiť tak, aby nevytvárali tlak na konektory a zároveň nevytŕčali z podhľadu.

clickled-05

Nakoniec sme pripojili prívodný káblik pripevnením na kábel z výstupu napájacieho zdroja. Prívodný káblik sme potom jednoducho zapojili na navzájom prepojené LED svietiace lišty ClickLED prostredníctvom predinštalovaných konektorov na kábliku aj lište.

clickled-06

Ak je to potrebné, ako v našom prípade, je vhodné vyčnievajúci konektor (samec) na konci zostavy LED svietiacich líšt ClickLED zaizolovať aspoň elektroinštalatérskou izolačnou páskou. A inštalácia je dokončená za 9 minút.

clickled-07

Záver

Inštalácia LED osvetlenia do sadrokartónového podhľadu s využitím LED svietiacich líšt ClickLED mala v rámci nášho testu tieto prednosti:

  1. Nepotrebovali sme k nej prakticky žiadne nástroje.
  2. Obsahovala len veľmi jednoduché operácie, pri ktorých nevzniká riziko poškodenia zakúpeného tovaru.
  3. Nevyžadovala si takmer žiadne odborné skúsenosti (výnimkou by bola len inštalácia napájacieho zdroja).
  4. Vyžiadala si len zlomok času potrebného na tradičný postup inštalácie s využitím LED pásov. Ušetrili sme až 70% času.
  5. Vylúčilo sa takmer úplne riziko pracovného úrazu či už pádom, popálením letovačkou alebo úrazu elektrickým prúdom.
  6. V prípade potreby je kedykoľvek možné ktorúkoľvek časť inštalovaného LED osvetlenia vymeniť či servisovať bez zložitých operácií.

Chcete nám položiť otázku ohľadne LED svietiacich líšt ClickLED?

Neváhajte nám napísať, ak sa chcete v súvislosti s týmto článkom na niečo spýtať. Vašu otázku čo najrýchlejšie a najlepšie zodpovieme.

Meno Priezvisko *

E-mail *

Telefón

Opíšte kód z obrázka nižšie
  captcha

Vaša otázka/návrh *

* povinné polia
Odoslaním svojich osobných údajov prostredníctvom tohto formulára súhlasíte s ich spracovaním pre účely odpovede na vašu otázku a ich uchovaním pre ďalšiu komunikáciu.

 

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *